
klasirane_ict_in_school_2014_grants.pdf |
Целта на програмата е да се осъвремени технологичната материална база в българските училища и да даде възможност за ползване на най-новите ИТ достижения в образователната система. Обновената материална база и гарантиране на свързаността и Интернет достъпа на българските училища са гаранция за базовото обезпечаване на системата на училищното образование за провеждане на модерен и ефективен учебен процес. Това ще се случи чрез осигуряване на високоскоростна информационна свързаност на училищата, WiFi покритие в учебните зали и в местата, в които се води учебен процес, достъп до национални и международни образователни ресурси, актуализация и подмяна на оборудването в училищната мрежа и, мониторинг и обслужване на съществуващите услуги, хардуер и връзки, както и осигуряване на достъп на училищата до Пан-европейската образователна и изследователска мрежа GÈANT: http://www.geant.net/Pages/default.aspx
Въвеждане на инструменти и платформа за създаване, управление и поддръжка на електронно съдържание (електронни мултимедийни уроци, виртуални панорами и др.), лицензиране на електронни образователни ресурси, системен и приложен софтуер и актуализиране на информационната система на образованието. Програмата подпомага и всички други дейности на МОН, свързани с използването на националната ИКТ инфраструктура - държавни зрелостни изпити, външно оценяване, поддържане на регистри за завършена образователна степен, извънкласни дейности, системи за видеонаблюдение идостъп в училищата, целодневно обучение и др.
Общ бюджет за дейностите по програмата за 2014 г. - 21 500 000 лв.
Бенефициенти по програмата са училищата и обслужващи звена на бюджетна издръжка, като част от инвестициите ще послужат за обновяване на опорната комуникационна инфраструктура на училищната мрежа, съответните комуникационни възли в регионалните инспекторати по образованието и свързаното с това разширяване на капацитета на ведомствените мрежи, обслужващи държавните институции, отговорни за развитието на образованието и на информационните технологии.
ПГ по механотехника "Юрий Гагарин" е оценена със 71 точки (от 100 възможни), което я извежда на едно от челните места в класацията сред училищата не само за Русе, но и в страната. За постигането на този резултат екипът извърши следните дейности:
- Изчисляване и записване на заявка за процент съфинансиране - госпожа Веселинка Цонева (гл.счетоводител)
- Попълване на училищен въпросник за е-зрялост със следните секции:
- ръководство и визия
- ИКТ в учебната програма
- ИКТ култура в училище
- професионално развитие
- ресурси и инфраструктура
Димитър Тодоров - Ръководител компютърен кабинет
- План за действие - Димитър Тодоров - Ръководител компютърен кабинети
- Превод на плана за действие на английски език - Димитър Тодоров - Ръководител компютърен кабинет
Така постигнатите резултати гарантират, че новата учебна година ще бъде посрещната с 11 нови настолни компютъра, 3 лаптопа и 3 мултимедийни проектора.